Особливості сівби гречки в Поліссі та Лісостепу в умовах весни 2020 р.

1 Травня, 08:20
Новини землеробства

Останніми роками метеорологи відзначають різкі зміни клімату практично в усьому світі, що проявляється у нетипово високих середньомісячних температурах, тривалих періодах жорсткої ґрунтової і повітряної посухи, які змінюються неочікуваними рясними зливовими дощами. З кожним роком інтенсивність прояву цих явищ посилюється. В цілому, за даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA) в регіоні, до якого належить і Україна, одні з найвищих темпів зростання температури в світі за останні 30 років. Середня за рік температура росла в 3,5 рази швидше, ніж в середньому по планеті. Підвищення температури призвело до зміни тривалості сезонів – холодний період і зима стали значно коротше і тепліше, а теплий період і літо –тривалішими і жаркими. Істотно зросла кількість спекотних днів і тривалість жаркого періоду. Змінився і режим опадів. Влітку висока температура повітря за наявності вологи сприяє утворенню потужних конвективних хмар, з яких випадають сильні зливи та град. Усе частіше виникає ситуація, коли в одному місті випадає за кілька годин одна-дві місячні норми опадів, а поруч їх взагалі може не бути. Тому дефіцит опадів і посухи також стали типовим явищем сучасного клімату України.З огляду на це, до технології вирощування гречки необхідно підходити з усією відповідальністю, адже це дуже метеозалежна культура, особливо в період цвітіння. Спекотна погода, відсутність опадів і низька вологість повітря в цей час істотно впливають на виділення нектару квітками і їхнє запилення комахами і, як результат, на рівень урожаю. Тому за вирощування гречки необхідно висівати сорти різних груп стиглості і в різні строки, для часткового зниження ризику одночасного впливу несприятливих погодних умов на усі посіви.

Підбір сортів. Для сівби у посушливих умовах варто висівати сорти гречки із достатньою пластичністю до умов вирощування, стійкі до посухи і з високим потенціалом урожайності. Серед сортів гречки селекції ННЦ «Інститут землеробства НААН» такими є середньоранні Антарія й Оранта, середньостиглі Українка і Син 3/02, які здатні забезпечити урожайність 2,5-3,0 т/га і більше практично в усіх грунтово-кліматичних зонах України. Із нових сортів, районованих у 2014-2015 рр., високоврожайними (2,8-3,5 т/га) у Поліссі є ранньостиглий сорт Надійна, у Лісостепу –  середньостиглий сорт Мальва та ранньостиглий Рута. Сорт Ольга показує високу продуктивність за вирощування як у Лісостепу, так і у Поліссі.

Готування насіння до сівби. Сильний посівний матеріал здатен забезпечити кращі та вирівняніші сходи за несприятливих умов.  Тому, насіння для сівби, особливо у сухий ґрунт, має бути із високими показниками посівних кондицій та відповідати вимогам не нижче І-ІІ класу. Бажаною умовою для покращення розвитку є оброблення насіння мікроелементами (марганець, цинк, мідь, бор) у рекомендованих дозах.

На сьогоднішній день дослідженнями ННЦ «Інститут землеробства НААН виявлено ефективні препарати для покращення проростання насіння та інтенсивності появи сходів, навіть, в умовах жорсткої ґрунтової посухи. Ці препарати сприяють покращенню росту й розвитку культури, істотно підвищуючи її стійкість проти посухи в подальшому. Підсилюється дія цих препаратів за їх позакореневого внесення під час вегетації.

Строки сівби. За даними синоптиків, встановлення стійкої теплої погоди з денними температурами повітря вище 18-20°С і нічними вище 8-10°С припадає на початок травня. Отже, можна сподіватися на прогрівання ґрунту до температури вище 12-14°С впродовж тривалого періоду, за який можна отримати стійкі дружні сходи культури.

Враховуючи, що на більшості території України впродовж 25-26 квітня випало від 10 до 30-35 мм опадів, сівбу гречки необхідно розпочати відразу за появи можливості виходу в поле. Пониження температури повітря нижче 0°С найближчим часом не прогнозується.

Гречка – культура, яка слабо реагує на терміни сівби. Її часто висівають як післяукісну і післяжнивну культуру, отримуючи 2 врожаї з однієї площі. Лімітуючим фактором для сівби у червні-липні може бути лише наявність достатньої кількості вологи у посівному шарі для проростання насіння.

Способи сівби та норми висіву насіння. Гречку висівають двома способами: широкорядним із шириною міжрядь 45 см та звичайним рядковим з міжряддям 15 см. Вибір способу сівби залежить від ступеня окультурення ґрунту та забезпеченості технікою. Єдиної думки щодо переваг певного способу сівби в умовах посухи не має. Проте, окремі наукові джерела вказують на кращий розвиток рослин та кореневої системи за широкорядного способу сівби, оскільки збільшується площа живлення окремої рослини.

Норма висіву насіння залежить від способу сівби. Оптимальним за широкорядного способу сівби є висівання 2,0 – 2,5, а за звичайного рядкового – 3,5-4,0 млн схожих насінин на 1 га.

У посушливих умовах норму висіву бажано збільшити на 10-15% для компенсації зниження польової схожості насіння.

Глибина загортання насіння визначається гранулометричним складом ґрунту, його вологістю, температурним режимом. На сірих лісових ґрунтах оптимальною є глибина 3-4 см, на структурних чорноземних – 4-5 см. Проте в умовах 2020 р. за відсутності опадів глибину загортання насіння на усіх типах ґрунтів доцільно збільшити до 5-6 см.

Обов’язковим агрозаходом після сівби є прикочування посівів, особливо в умовах дефіциту вологи.

 

 

Матеріал підготував: завідувач відділу адаптивних інтенсивних технологій зернобобових, круп’яних і олійних культур ННЦ “Інститут землеробства НААН”, канд. с.-г. наук Любчич Олександр Григорович.

тел.: +38 (097) 552-43-33

e-mail: slyubchich@ukr.net