Зернові культури

Відділ селекції і насінництва зернових культур

Селекційна робота з пшеницею озимою, була розпочата в 1946 р. В. М. Лебедєвим, з 1956 р. – кандидатом сільськогосподарських наук П. І. Оселедцем. Найбільш результативно проводилась робота з цією культурою з 1967 р. за керівництва кандидата сільськогосподарських. наук І. К. Котка. На основі нетрадиційного методу ін’єкції зернівок пшениці озимої сорту Безоста 1 ендоспермом жита озимого сорту Тацинське голубе з наступним відбором були створені сорти пшениці Поліська 70, Поліська 90, які в різні роки були внесені до Державного реєстру. Ці сорти висівали на значних площах в Україні та за її межами. У 1997 р. за плідну працю І. К. Котко отримав Державну премію України в галузі науки і техніки. Пізніше відділ очолювали кандидат біологічних наук Л. М. Шередеко, згодом доктор сільськогосподарських наук, професор В.С. Гірко.
Лабораторія селекції жита озимого та пшениці ярої заснована у 1974 р., завідувачем якої був доктор сільськогосподарських наук, професор М.А. Вітвіцький, та з 2010 р. об’єднана з відділом селекції і насінництва зернових культур.

На сьогодні дослідження з селекції зернових культур проводяться в чотирьох пунктах: селекційній сівозміні ДП ДГ „Чабани” Києво-Святошинського району і базі селекції розміщеній в с. Копилів Макарівського району Київської області та на Черкаській і Панфильській дослідних станціях. Вагомий творчий внесок у створення сортів зернових культур зробили завідувач відділу кандидат сільськогосподарських наук В.М. Стариченко, доктор сільськогосподарських наук М.І. Штакал, кандидати сільськогосподарських наук Л.М. Голик, А.М. Кирильчук, Ю.В Ольшанський, В.П. Андріяш, Н.М. Коваль, Н.А. Ткачова, О.І. Ткачов.
Селекційна програма по пшениці озимій спрямована на створення високопродуктивних сортів пшениці м’якої озимої з високими хлібопекарськими якостями, зимостійких, стійких проти ураження хворобами і вилягання, придатних для вирощування за сучасних технологій в умовах Полісся та північного Лісостепу. Створені сорти пшениці озимої: Столична, Артеміда, Бенефіс, Аналог, Краєвид та інші.

У державному сортовипробуванні знаходиться низка сортів нового покоління – Щедрівка Київська, Пам’яті Гірка, Кесарія Поліська, Цвіт Калини, Миролюбна, Романівна, Співанка Поліська, Водограй, Довіра, Симфонія, Полісянка та інші.

Удосконалюються методи створення ранньостиглих, високопродуктивних і високоякісних сортів пшениці ярої. Створено сорти пшениці ярої Дніпрянка, Рання 93, Скороспілка 95, Скороспілка 98, Скороспілка 99 та Недра, які придатні для „ремонту” зріджених посівів пшениці озимої.
Над створенням сортів тритикале озимого відділ працює з 1996 року. До Реєстру сортів рослин України в різні роки внесено тритикале озиме Поліський 7, Мольфар. У державному сортовипробуванні знаходяться нові сорти тритикале озимого Волемир і Патріот. Продовжується селекційна робота зі створення сортів для виробництва біоетанолу.
Проводяться дослідження з селекції жита озимого на стійкість до снігової плісняви, хвороб, вилягання і посухи шляхом зниження висоти рослин і підвищення ступеня розвиненості кореневої системи та міцності зчеплення її з грунтом. Створено сорти жита Інтенсивне 95, Інтенсивне 99, Сіверське та інші.

Очолює відділ кандидат сільськогосподарських наук
Василь Миколайович Стариченко
Тел: 0993886848
E-mail: stvas@ukr.net