Круп’яні культури

Лабораторія селекції і насінництва проса

Лабораторія селекції і насінництва проса ННЦ «ІЗ НААН» працює над вдосконаленням геному проса – за врожайністю, технологічними якостями зерна, стійкістю проти несприятливих умов середовища та найпоширеніших шкодочинних хвороб при створенні нових сортів та веде їх первинне насінництво. Ведуться дослідження з метою підвищення врожайності та її стабільності, стійкості проти сажки та поліпшення якості зерна і крупи. Селекційний матеріал створюється шляхом генетичної рекомбінації генів з використанням конвергентних та насичуючих схрещувань, послідуючих доборів і оцінок ліній за продуктивністю, тривалістю періоду вегетації, стійкістю до несприятливих факторів середовища, расоспецифічною стійкістю проти сажки та меланозу і особливо за технологічними якостями зерна (крупність, плівчастість, форма зернівки, фракційний склад).

За попередні роки створено лінійку сортів проса різних напрямів використання, що характеризуються поєднанням ознак продуктивності, комплексної стійкості проти вилягання, ураження сажкою та меланозом, високих технологічних якостей зерна, адаптивності до дії стресових абіотичних факторів середовища в різних умовах України. Внесені до Реєстру сортів рослин України конкурентоздатні високопродуктивні сорти проса різних напрямків використання: Київське 87, Київське 96, Заповітне, Омріяне (внесений також у Реєстр сортів країн ЄС) та Чабанівське – перший wx-сорт проса з амілопектиновим типом крохмалю нового напряму використання в харчовій та інших галузях промисловості, а також для переробки на біопаливо). Всі сорти створено методом багаторазового добору за пошуковими ознаками на штучному інфекційному фоні всіх відомих в Україні та ближньому зарубіжжі патотипів сажки, що виключає появу будь-яких ГМО і гарантує генетично обумовлену до відповідних рас збудника хвороби стійкість, яка є особливо важливою ознакою для органічного землеробства, де діє сувора заборона щодо використання хімічних препаратів.

Створення таких сортів сприятиме істотному підвищенню рівня конкурентоспроможності проса і його виробництва порівняно з іншими зерновими культурами, а також задоволенню потреб внутрішнього ринку та зростанню експортного потенціалу України.

Очолює лабораторію кандидат сільськогосподарських наук

Проданик Анатолій Михайлович

(050) 351-54-27

Е-mail: panicum@ukr.net