Льон і ріпак

Відділ селекції і насінництва льону та ріпаку

Відділ засновано у 1963 р. як лабораторію льону-довгунцю (з приєднанням в 2004 році лабораторії селекції і насінництва ріпаку). У різні роки відділ очолювали відомі вчені – В.М. Євмінов, І.П. Карпець, В.М. Мороз і В.П. Динник.

У відділі розробляються генетичні основи селекції льону-довгунцю, льону кудряша (олійного), ріпаку озимого і ярого, гірчиці і рижію. Вивчається генетична природа основних кількісних і альтернативних ознак з метою виділення джерел і донорів цих ознак для подальшої селекційної роботи. Розробляються нові та вдосконалюються існуючі методи селекції, що сприяють підвищенню ефективності і результативності роботи.

Створено високопродуктивні сорти ріпаку ярого (Магнат) і озимого (Шлягер, Сенатор Люкс, Чемпіон України і Мороз) з 00-нульовою якістю олії, стійкі проти хвороб і вилягання. Сорти ріпаку озимого Сенатор Люкс, Чемпіон України і Мороз забезпечують врожайність насіння 3,5-6,8 т/га, а ріпаку ярого Магнат – 2,2-3,6 т/га.

Створено і занесено до Реєстру сортів рослин України нові високопродуктивні сорти льону олійного – Аквамарин, Північна Зірка, Блакитно-помаранчевий, Симпатик, Оригінал і Еврика, здатні забезпечити врожайність насіння 1,4-3,5 т/га та вміст олії в насінні 39-50%, стійкі проти хвороб, вилягання і осипання насіння.

У відділі розробляються нові та удосконалюються існуючі технології вирощування льону-довгунця, які забезпечують отримання 1,0-1,5 т волокна та 0,5-0,7 т насіння з гектара. За результатами селекційних досліджень створено нові сорти льону-довгунця Вручий та Іванівський.

До Реєстру сортів рослин України занесено сорт гірчиці сарептської (озимої) Романтика з врожайністю 3,5-4,8 т/га, ярої білої Еталон – 1,2-2,7 т/га та рижію ярого Клондайк з врожайністю 1,5-2,5 т/га.

Біотехнологічна лабораторія, що функціонує у відділі дає можливість проводити молекулярно-генетичні дослідження, скринінг вихідного матеріалу за жирнокислотним складом та культивувати перспективні генотипи в умовах in vitro. Основним завданням біотехнологічної лабораторії є підвищення точності, якості селекційного процесу та розширення спектру досліджень до рівня світових стандартів.

Очолює відділ кандидат сільськогосподарських наук Євгеній Вікторович Заїка.

 Тел. +380673765382, e-mail: linumrape@gmail.com