Слухання  у Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування на тему: «Вплив воєнних дій на довкілля в Україні та його відновлення до природного стану»

11 Листопада, 17:30
Новини Новини інституту

10 листопада 2022 року з 10:00 до 18:15 за Київським часом у режимі відеоконференції відбулися слухання у Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування на тему: «Вплив воєнних дій на довкілля в Україні та його відновлення до природного стану». Захід проходив під модеруванням голови підкомітету з питань лісових ресурсів, об’єктів тваринного та рослинного світу, природних ландшафтів та об’єктів природно-заповідного фонду Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Юлії Овчинникової .

Учасники слухань – члени Комітету, народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, міжнародних та громадських організацій, обласних військових адміністрацій, науковці, всього – понад 160 осіб.

Мета заходу – детально розглянули наслідки воєнних дій для українського довкілля, виявити проблеми і намітити шляхи повоєнного відновлення екосистем.

Від ННЦ «Інститут землеробства НААН» до слухань долучилась заступник директора з наукової роботи з питань землеробства і рослинництва Лариса Коломієць.

Учасники слухань наголосили, що повномасштабне вторгнення рф на територію України призвело до значних негативних наслідків для довкілля, що у свою чергу ускладнило наявні екологічні проблеми та спричинило появу нових. Військові дії, руйнівна дія вибухів, рух військової техніки, будівництво фортифікаційних споруд, пожежі внаслідок обстрілів, хімічне забруднення ґрунтів призводить до формування белігеративних ландшафтів, що згубно впливають на природні екосистеми, знищуються або порушуються середовища існування диких тварин та рослин, ускладнюються сільськогосподарські роботи.

Під час війни виникла потреба в оцінці шкоди довкіллю від війни та витрат на його відновлення. Вже сьогодні вражають масштаби екологічних злочинів російських окупантів. Деякі екосистеми та унікальні природні об’єкти вже не підлягають відновленню.

Оцінка екологічної шкоди потребує нових підходів, адже наразі повний обсяг збитків та шкоди довкіллю залишається невідомим, оскільки системи моніторингу порушені або знищені, а доступ до лісів та інших природних територій обмежений або відсутній.

Перший  заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Гречаник нагадав, що нині проходить головна кліматична подія року – Конференція сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, де Україна демонструє міжнародній спільноті, що окупанти роблять з нашим довкіллям, та наголошує на масштабах наслідків.

Науковці «Інститут землеробства НААН» долучилися до вирішення проблематики щодо відновлення та раціонального використання порушених земель внаслідок військової агресії рф. Вченими сформовано проєкт «Визначити напрями відновлення та використання земель сільськогосподарського призначення, порушених внаслідок ведення воєнних дій». В основу досліджень будуть покладені наукові пошуки з питань формування технічних, агротехнологічних та біологічних відновлювальних заходів на землях сільськогосподарського призначення на територіях, порушених внаслідок воєнних дій, вивчення, проєктування і впровадження агротехнічних заходів, спрямованих на відновлення, охорону та підвищення родючості грунтового покриву аграрних белігеративних ландшафтів.