Особливості сівби сої в Поліссі та Лісостепу в умовах 2020 р.

28 Квітня, 10:43
Новини Новини землеробства

Погодні умови початку оптимального періоду сівби сої у 2020 р. є мабуть, найнесприятливішими за останнє десятиліття. Низькі вологозапаси у ґрунті після зими, дефіцит опадів у весняний період, а також критично низька вологість повітря (менше 30%) призвели до суттєвого пересихання поверхневого шару ґрунту. Крім того, різкі коливання денної і нічної температури ґрунту, не давали змоги провести сівбу у надранні строки (для кращого використання залишків вологи) внаслідок низької для проростання сходів температури ґрунту та ризику пошкодження сходів заморозками.

Сівба сої за дефіциту вологи досить ризикований захід, оскільки мінімальна вологість у посівному шарі, необхідна для проростання насіння має становити 60-65% найменшої вологоємності, в іншому випадку сходи нерівномірні, окремі насінини можуть не прорости. Таким чином, за жорсткої ґрунтової посухи у комплексі з недостатнім прогріванням ґрунту, ризик неотримання сходів істотно зростає. Тому сівбу сої необхідно розпочинати за прогрівання ґрунту до оптимальних показників для проростання насіння або відразу після випадання опадів.

Впродовж 25-26 квітня практично на усій території України випало від 10 до 30 мм опадів. До того ж синоптики прогнозують поступове наростання денних температур до +20°С. Враховуючи викладене вище, з метою максимально раціонального використання вологи, сівбу сої потрібно розпочинати негайно.

Підбір сортів.  Підбираючи асортимент сортів для сівби, необхідно брати до уваги, що в умовах зміни клімату важко прогнозувати синоптичну ситуацію впродовж вегетації культури. В таких умовах доцільно висівати сорти різних груп стиглості з таким розрахунком, щоб їх критичні періоди онтогенезу не збігалися у часі. В такому випадку з’являється шанс, що формування врожаю не усіх сортів сої припаде на період прояву стресових чинників (тривала посуха, суховії, обложні дощі в період дозрівання тощо).

Також, при виборі сорту потрібно враховувати, що соя чутлива до тривалості світлового дня і максимальний потенціал реалізує на тій географічній широті, де проводили селекцію відповідного сорту. Причому, оскільки соя ‑ культура короткого дня, рівень адаптації сорту кращий із зміщенням широти у напрямку із півночі на південь ніж навпаки. Тому для умов Полісся та північної частини Лісостепу найкращими є сорти, створені у цій зоні, зокрема селекції ННЦ «Інститут землеробства НААН». Наукова установа є оригінатором 20 сортів різних груп стиглості (від ультраскоростиглих до середньостиглих), внесених до Реєстру. Серед них такі відомі виробникам, як Київська 98, Устя, Ворскла, Легенда, Сузір’я, Вільшанка, Хвиля. Сорт Сіверка зареєстрований у Великобританії та займає там перше місце за площею посівів

На даний час найпоширеніші сорти Сіверка, Муза, Арніка та Сузір’я, із яких Арніка ультраскоростиглий, а Муза та Сузір’я ‑ середньостиглі, проте дають можливість сіяти озимину без зміщення оптимального терміну сівби.

Останнім часом селекціонерами ННЦ «Інститут землеробства НААН» створено ряд сортів сої, які позбавлені недоліків ультраскоростиглих та орієнтовані на отримання максимальної врожайності (документально зафіксована у конкурсному сортовипробуванні 3,7-4,4 т/га) при збереженні строків достигання, які дозволяють сіяти озимі культури  в оптимальні терміни.

Підготовка насіння до сівби. Для сівби в несприятливих умовах необхідно сіяти насінням з високою схожістю й енергією проростання, обов’язково обробленим протруйниками типу Вітавакс 200.

Не зважаючи на ризик посухи під час вегетації, інокулювання насіння одним із препаратів на основі активного штаму бульбочкових бактерій, залишається обов’язковим агротехнічним заходом.

На сьогоднішній день дослідженнями ННЦ «Інститут землеробства НААН виявлено ефективні препарати для покращення проростання насіння та інтенсивності появи сходів навіть в умовах жорсткої ґрунтової посухи. Ці препарати сприяють покращенню росту й розвитку культури, істотно підвищуючи її стійкість проти посухи в подальшому. Підсилюється дія цих препаратів за їх позакореневого внесення під час вегетації.

Сівба. Мінімальна температура для проростання насіння сої і появи сходів становить 6–8 ºС, достатня – 12–14 ºС, оптимальна – 16–18 ºС. Проте сіяти сою потрібно розпочинати, коли ґрунт на глибині 10 см прогрівається до 10-14оС. Як уже зазначалося вище, в багатьох регіонах України випало до 30 мм опадів. Враховуючи поступове зростання температури повітря впродовж найближчих 3-5 діб, необхідно терміново розпочинати сіяти сою.

Оптимальна густота стояння рослин перед збиранням становить 500–650 тис. шт./га. Для одержання такої густоти ценозу за ширини міжрядь 45 см необхідно висівати 600–750 тис. шт./га схожих насінин ранньостиглих сортів, 550–650 тис./га – середньоранніх та середньостиглих. За звичайного рядкового способу сівби з шириною міжрядь до 15 см норму висівання збільшують на 15–20 %. Ультраскоростиглі сорти сої висівають звичайним рядковим способом з міжряддям 15 см і нормою висівання 0,9–1,0 млн шт./га схожих насінин.

Проте, у посушливих умовах доцільно збільшити норму висіву на 5-10% для компенсації зниження польової схожості насіння від несприятливих чинників. Давати більшу надбавку до норми висіву недоцільно, оскільки можливе «витягування» у довжину стебла сої і значне вилягання посівів.

Зазвичай оптимальна глибина загортання насіння 4-5 см. Проте, в умовах дефіциту вологи необхідно висівати на глибину 5-6 см.

Також після сівби необхідно провести коткування посівів для покращення контакту насінини з ґрунтом.

Матеріал підготував: завідувач відділу адаптивних інтенсивних технологій зернобобових, круп’яних і олійних культур ННЦ “Інститут землеробства НААН”, канд. с.-г. наук Любчич Олександр Григорович.

тел.: +38 (097) 552-43-33

email: slyubchich@ukr.net