Наукові засади розвитку органічного землеробства в Україні у контексті ініціатив Європейського Зеленого Курсу

22 Червня, 16:25
Новини

22 червня 2022 р. відбулося чергове засідання Бюро Президії Національної академії аграрних наук України. Директор ННЦ «Інститут землеробства НААН», член-кореспондент НААН М. А. Ткаченко виступив на засіданні з доповіддю на тему: «Наукові засади розвитку органічного землеробства в Україні у контексті ініціатив Європейського Зеленого Курсу».

Микола Адамович наголосив, що в сучасних умовах кліматичних змін на виконання Плану дій з розвитку органічного виробництва, затвердженого Європейською комісією 25.03.2021 р. та пропозицій Європейської комісії щодо досягнення кліматичної цілі ЄС 2030 року на шляху до кліматичної нейтральності, а також коригування пріоритетів функціонування аграрного сектора економіки України внаслідок збройної агресії російської федерації, дедалі більшої актуальності набувають дослідження з питань розвитку органічного землеробства.

Технологічний та соціальний розвиток України пов’язаний з долученням держави до ініціатив Європейського Зеленого Курсу ‑ законодавчих пропозицій, за допомогою яких ЄС планує досягти кліматичної нейтральності у 2050 році. В рамках цього Курсу Європейською комісією 14.07.2021 р. затверджено пакет ініціатив «Fit for 55», який передбачає скорочення викидів парникових газів щонайменше на 55%. Частину цих цілей можна досягти розробленням і впровадженням технологій органічного виробництва продукції.

Науково-дослідними установами мережі Національної академії аграрних наук України з 2011 року і понині здійснюються комплексні дослідження з питань формування і функціонування органічного виробництва сільськогосподарської продукції. В рамках виконання ПНД НААН 7 «Органічне виробництво сільськогосподарської продукції» у 2011-2015 рр., ПНД НААН 3 «Органічне виробництво сільськогосподарської продукції» у 2016-2020 рр. сформовано теоретичні положення і прикладні розробки з указаної проблеми. У 2021-2025 рр. у рамках виконання ПНД НААН 2 «Системи землеробства і землекористування» виконується підпрограма 4 «Системи землеробства для виробництва органічної сільськогосподарської продукції», у якій передбачено низку завдань, завдяки яким буде розроблено науково-методологічні основи подальшого розвитку органічного виробництва в Україні, визначено критерії виробництва якісної органічної продукції та інноваційного розвитку органічного землеробства.

У своїй доповіді М.А. Ткаченко представив результати досліджень ННЦ «Інститут землеробства НААН» та інших установ НААН зі згаданих питань, виокремив важливі наукові здобутки та практичні розробки, зупинився на необхідності перегляду пріоритетів розвитку органічного землеробства в Україні у контексті ініціатив Європейського Зеленого Курсу та функціонування аграрного сектору держави в умовах воєнного стану.

В обговоренні доповіді виступили члени Бюро Президії НААН та запрошені представники профільних установ мережі НААН, Міністерства аграрної політики і продовольства України, закладів вищої освіти аграрного профілю, які взяли участь у засіданні онлайн.