Курс лекцій щодо сучасних сортів проса і гречки та особливостей технології їх вирощування

1 Березня, 13:55
Новини Новини інституту

Національний науковий центр «Інститут землеробства Національної академії аграрних наук України» долучився до святкування у 2023 році Міжнародного року проса, оголошеного Генеральною асамблею Організації Об’єднаних Націй на своїй 75-тій сесії у березні 2021 року.

Метою заходів у рамках святкування є підвищення обізнаності і привертання уваги до поживних і корисних переваг проса для здоров’я людей, його здатності до вирощування в несприятливих та контрастних погодних і кліматичних умов. Рік також буде сприяти стійкому виробництву проса, підкреслюючи при цьому його потенціал для забезпечення нових стабільних ринкових можливостей для виробників і споживачів.

Просо – це культура, яка може рости в посушливих умовах, з мінімальними затратами та стійка до зміни клімату. Таким чином, вирощування проса є ідеальним рішенням самозабезпечення країн та зниження залежності від імпортованих зернових культур.

Крім цього, науковцями ННЦ «ІЗ НААН» також була звернута увага на збільшення площ під такою круп’янною культурою як гречка.

Гречка є внутрішньо орієнтованою культурою, оскільки споживання в основному відбувається всередині країни. Ми маємо сміливість передбачати, що у зв’язку із масовою міграцією українців за кордон може бути тенденція до поширення гречки за межами країни.

Гречана крупа за своїми поживними та корисними властивостями має переваги перед іншими крупами. Тому вирощування гречки та збільшення посівних площ під цією культурою буде зростати. За 2021 рік ми бачили, що попит на цю культуру зріс, оскільки на державному рівні була запроваджена державна підтримка на вирощування гречки. На превеликий жаль селекцією та насінництвом гречки займається мало наукових установ. Також ми постійно спостерігаємо за тим, що на ринку насіння з’являється багато сфальсифікованого насіння. Прикро, що багато з тих, хто купує насіння для сівби не вимагають від продавця документів на це насіння, що дозволяє процвітати недобросовісним трейдерам.

Представлені науковцями ННЦ «ІЗ НААН» завідувачем лабораторії селекції і насінництва проса Анатолієм Михайловичем Продаником та завідувачем відділу технологій зернобобових, круп’яних та олійних культур Олександром Григоровичем Любчичем доповіді розповіли про біологічні особливості культур, їх переваги вирощування в наших умовах, сучасні сорти, а  також особливості технології вирощування проса і гречки.