9 грудня 2020 року науковці ННЦ «Інститут землеробства НААН» взяли участь в онлайн режимі у роботі конференції «ЗЕМЕЛЬНІ ВІДНОСИНИ. ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ. ВІДКРИТТЯ РИНКУ ЗЕМЛІ. ДОГОВОРИ ОРЕНДИ», яку організувало ТОВ «Діловий клуб Управління знаннями»».
Зважаючи на існуючу гостру соціальну, економічну та правову необхідність відкриття скасування заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення, а також наявність достатніх базових технічних передумов для функціонування в Україні цивілізованого обігу земель, проведення конференції з проблем земельних відносин (відкриття ринку землі, розширення повноважень органів місцевого самоврядування) є нагальним і доцільним.
Учасники конференції від ННЦ «Інститут землеробства НААН» заслухали доповіді кращих фахівців-правників України у галузі земельного права.
Зокрема:
Кіпріянову В.– Незалежного юриста з земельних питань та нерухомості. Консультанта громадських організацій, органів державної влади та місцевого самоврядування.
Яськіва Б. – Керуючого партнераTOTUMLF, к.ю.н. Голову Комітета ААУ із земельного права. Члена ВГО «Асоціація правників України». «Адвоката року – 2018–2019» ААУ» в практиці земельного права.
Кобилянського В.–Директора Центру земельного права «OPEN Knowledge» «Кращий адвокат року» в номінації «Аграрне та земельне право» (2017, 2019 рр.). Заст. Голови комітету Земельного права ААУ.
Мартинюк О. – Заступника Директора Департаменту приватного права МІНЮСТУ. Екс-начальника відділу Департаменту ДЗК Держгеокадастру. Експерта проекту Світового банку DoingBusiness 2015 з питань реєстрації прав власності та ДЗК. Експерта-тренера Національної школи суддів України. Члена Науково-консультаційної ради Верховного суду.
Доповідачі зупинились на актуальних проблемах у сфері земельних відносин, зокрема, були висвітлені питання обігу земель сільськогосподарського призначення (способи набуття прав власності на сільськогосподарські землі при відміні мораторію), алгоритм передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність ОТГ.Особливу увагу було привернуто до розширення повноважень органів місцевого самоврядування в управлінні земельними ресурсами, планування та використання земель, комплексного плану просторового розвитку території громад.
Крім того розглядалися питання оренди та суборенди земельних ділянок, акцентувалась увага на переважне право орендаря щодо купівлі землі, право громадян на викуп ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, що належать їм за правом постійного користування чи успадкованого володіння.