Глобальні зміни кліматичних умов, які сьогодні спостерігаються в планетарних масштабах, особливо відобразилися в сільському господарстві України у 2020 році. Досить посушлива осінь 2019 р., безсніжна зима 2020 р. створили умови, коли на період сівби ярих культур запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту були менше 50% від оптимальних. Це викликало певні побоювання виробників щодо доцільності сівби тієї чи іншої культури. Дещо покращили ситуацію обложні дощі, які пройшли по території України у ІІ-ІІІ декадах травня. Проте, як ми знаємо, волога концентрувалася в основному в орному шарі ґрунту, через що зараз спостерігається загибель посівів кукурудзи, втрата тургору рослин соняшнику, адже їх коренева система сконцентрована в основному в 0-30 см шарі, який був достатньо забезпечений вологою в період інтенсивного росту рослин, а зараз він пересушений.
Враховуючи викладене вище, сьогодні гостро постала проблема доцільності сівби ріпаку озимого, адже відсутність вологи в посівному шарі викликає ризик неотримання сходів та ставить під питання подальшій ріст та розвиток рослин. Такі умови вимагають виваженого підходу до технології проведення обробітку ґрунту, сівби та догляду за посівами в осінній період.
Обробіток ґрунту. Про важливість проведення лущення стерні відразу після збирання попередника сьогодні не варто, певно, й говорити. Цей агрозахід допомагає зберегти ті залишки вологи, які випаровуються через зрізані стебла рослин (стерню) та з поверхні ґрунту.
Проведення оранки в таких умовах є недоцільним, оскільки створення дрібногрудкуватої структури посівного шару ґрунту, яку вимагає ріпак, буде досить ускладнене. Перевагу в таких умовах потрібно надавати поверхневому обробітку, адже на більшості території України в першій декаді серпня пройшли місцеві дощі в межах від 5 до 20 мм. Це забезпечить структуру ґрунту, яка більше відповідатиме вимогам культури, а вологу в глибших шарах шукати марно.
Передпосівний обробіток необхідно виконати комбінованими агрегатами, до складу яких входять стрільчаті лапи та котки, для формування посівного ложа.
Система удобрення. Свої особливості в умовах року має і удобрення культури. Враховуючи дефіцит опадів, гранульовані добрива будуть малоефективні, особливо в осінній період. Тому хоча б частину добрив необхідно внести у рідкому вигляді (їх асортимент на ринку України сьогодні представлений широким спектром). Питання норм внесення добрив специфічне, залежить від типу ґрунту, наявності в ньому поживних речовин у доступній формі, тому має вирішуватися для кожного конкретного поля окремо. Фахівці ННЦ «Інститут землеробства НААН» нададуть кваліфіковані консультації з цього питання для всіх виробників незалежно від форми власності і господарювання у разі їх звернення до установи.
Сівба – найвідповідальніший етап. На сьогодні виробник стоїть перед дилемою стосовно вибору строків сівби. Ми в умовах цього року рекомендуємо сіяти у ранні або оптимальні строки, плануючи використання регуляторів росту в осінній період. Це дасть змогу сформувати рослинам розетку з 6-8 листків і потужну кореневу систему до входу в зиму, що є запорукою доброї перезимівлі і швидкого весняного відростання (тобто ефективнішого використання зимових запасів вологи для формування врожаю). Крім того, старожили порівнюють 2020 рік із голодним 1946 роком, коли також була жорстка посуха. Проводячи аналогію за роками далі, можна з певною часткою ймовірності сподіватися на ранню і сніжну зиму, як було у 1946-1947 рр. Багато виробників відмічають, що можливо голод був би і сьогодні, проте ситуацію врятували новітні сорти, яких не було у 1946 р.
Тому, надважливим є питання вибору сортів та гібридів, особливо враховуючи високу вартість посівної одиниці. Як показали результати цьогорічної збиральної кампанії, вітчизняні сорти та гібриди мали суттєву перевагу над імпортними, були краще адаптовані до несприятливих умов вирощування. Наприклад, сорти селекції ННЦ «Інститут землеробства НААН», а саме ‑ Сенатор, Люкс, Чемпіон України і Мороз ‑ мають високу зимостійкість, показують стабільність рівня врожаю у різних умовах, насіння володіє високою енергією проростання і відрізняється високими посівними кондиціями, а також, що важливо, значно дешевше від імпортних аналогів.
В цьому році насіння до сівби також необхідно готувати, виходячи з умов зволоження. Крім протруєння проти збудників хвороб та шкідників, насіння необхідно обробити препаратами, які у своєму складі містять ряд макро- і мікроелементів, вітаміни та амінокислоти. Ці препарати допомагають укоріненню рослин та швидкому стартовому росту. Щодо вибору препаратів та їх ефективного застосування на культурі Вам можуть допомогти фахівці ННЦ «Інститут землеробства НААН».
Сіють культуру на глибину 1,5-2 см звичайним рядковим способом із шириною міжрядь 12,5-15 см і нормою висіву для сортів 1,1-1,2 млн схожих насінин на 1 га, а для гібридів – 600-800 тис. шт./га. На відміну від інших культур, де рекомендується у посушливих умовах збільшувати глибину загортання насіння, для ріпаку так робити не потрібно, оскільки це ускладнює дружність проростання і появу сходів. Відразу після сівби необхідно провести коткування, навіть якщо сівалка обладнана котками, це покращує контакт насінини з ґрунтовими частками. Не варто забувати, що ґрунт, особливо пересушений, активно вбирає вранішню повітряну вологу. У випадку прикочування поля він буде вбирати не тільки в зоні рядка, але й по усій поверхні.
Осінній догляд за посівами. При розробленні системи догляду за посівами в умовах 2020 р. потрібно враховувати строки сівби культури та можливість проявів дефіциту елементів живлення. У першому випадку необхідність застосовувати рістрегулятори, у другому – позакореневі підживлення мікродобривами. В умовах посухи запаси поживних речовин можуть виявитися недоступними, тому потрібно постійно спостерігати за станом рослин і намагатися частково зняти стрес за допомогою листкових підживлень.
В цілому, дотримання технології вирощування, досконале знання біології культури, її потреб на тому чи іншому етапі росту й розвитку, швидка та гнучка адаптація елементів до умов зовнішнього середовища є запорукою отримання високих врожаїв навіть у екстремальних умовах. У разі виникнення запитань звертайтеся до фахівців ННЦ «Інститут землеробства НААН», ми будемо раді Вам допомогти. Бажаємо усім гарних врожаїв.
Матеріали підготували:
Любчич Олександр Григорович, канд. с.-г. наук, зав. відділу адаптивних інтенсивних технологій зернобобових, круп’яних і олійних культур ННЦ «Інститут землеробства НААН»,
тел. +38(097) 552-43-33;
Губенко Людмила Василівна, канд. с.-г. наук, провідний науковий співробітник відділу адаптивних інтенсивних технологій зернобобових, круп’яних і олійних культур ННЦ «Інститут землеробства НААН»