Select Page

Збирання сої 2017

Збирання сої в 2017 р. відбувалось в надзвичайно важких погодних умовах і продовжувалось включно по листопад. Під дощі і низькі температури попали переважно сорти іноземної селекції Канади, Австрії, Франції, Сербії та інших країн, а також ГМ-соя. Компанії з цих країн прийшла на наш ринок із своїми сортами і роблячи нездорову рекламу і завозячи велику кількість насіннєвого матеріалу поширюють свої сорти в наших умовах. Рекламуючи свої сорти іноземні компанії називали урожаї насіння сої по 5-6 і навіть більше тонн з гектара, невірно показували і тривалість періоду вегетації, тим самим вводячи в оману наших виробників. Тому реалії є зовсім не такі оптимістичні.

Звичайно врожаї 5-6 т/га, і навіть більше, можна отримати, але за певних сприятливих умов на протязі всього періоду вегетації, чого в дійсності не буває, бо природа має свої закони і сприятливі умови бувають дуже рідко. Можливість вирощування культури в певному регіоні визначає правильний вибір сорту, найбільш адаптованого до умов вирощування. В посушливих умовах, які спостерігаються у нас в останні роки, перевага звичайно тим сортам, які краще переносять це негативне явище і не зменшують або частково зменшують урожай.

У сої найбільш чутливими є період цвітіння, формування генеративних органів, налив насіння. Якщо в цей період буде сухо і висока температура (що ми часто і спостерігаємо) сподіватись на хороший урожай не доводиться. Порівняємо два роки 2016 і 2017. Обидва в період вегетації сої були посушливі і з високими температурами. Проте в 2016 р. в період наливу насіння сої в наших умовах пройшли невеликі дощі, що і призвело до того, що врожай насіння в РР1 сортів Сузір’я, Вільшанка, Голубка, Устя, Сіверка, Хвиля, Ворскла, Переяславка, Вишиванка був на рівні 3 т/га, а сої Муза – 4 т/га (недалеко до 5 т/га). І це на сірих лісових грунтах і удобренні N30Р60К60. В 2017 р., коли в цей період і раніше від сходів до кінця достигання не було зовсім ніяких опадів, урожай насіння знизився до 2,0-2,5 т/га. Найбільше, 2,9 т/га зібрано у селекційних номерів 707-14 і 144-16, один з яких готується до передачі в державне сортовипробування. Соя Муза в цих умовах забезпечила урожай 2,4 т/га. Урожай сої Арніка було зібрано 19 серпня, інших сортів до 21 вересня, тобто до початку дощів і похолодання. Вологість насіння у всіх сортів була 12%, що наглядно підтверджує в яких умовах дозрівав урожай. Дуже важливо, що сої Арніка в обидва роки (2016 і 2017) зібрали по 2,5 т/га. В 2016 р. опадів в період наливу насіння цьому сорту не дісталось, так як він визрів до їх настання.

Не менші врожаї насіння зазначених сортів в умовах тривалої і жорстокої посухи повітря, яка спостерігалась майже протягом всього вегетаційного періоду 2017 р. виростили в Сільськогосподарському підприємстві «Інтерагро Сквира», в СТОВ «Перемога», в СТОВ Ерківці 2 Київської області. В Полтавській області, де була ще більш жорсткіша посуха, ніж в Київській області, в Тов «Рост агро» отримали врожай насіння на богарі 12-16 ц/га. Сої Арніка в Сільськогосподарському підприємстві «Інтерагро Сквира» виростили по 2,9 т/га.

Вологість же насіння більш пізніх сортів сої, які збирали в проміжках між дощами досягала 25-30%. В ряді випадків воно просто не вимолочувалось і все травмувалось. Можна лише уявити, яка якість цього насіння після його досушування у сортів незібраних до початку тривалих дощів і похолодання, що і спостерігалось в 2017 р.

Хто може гарантувати, що такі умови не повторяться в наступний рік або через декілька років? Тому рекомендуємо більш зважено відноситись до вибору сорту і не тільки сої.

Наші телефони: 0665153420,

0630357829

E-mail:  selectio@ukr.net

Facebook спільнота

Ваш кошик